Praca Dyplomowa Studium Fotografii ZPAF.
Warszawa, maj 2021.
Promotor: Paweł Żak

Wystawa w Starej Galerii ZPAF

​​​​​​​"ODYSEJA KO(S)MICZNA"
Przez kilkanaście miesięcy tkwiliśmy w czterech ścianach naszych mieszkań i domów, w różnym stopniu odizolowani od świata zewnętrznego. W konsekwencji pandemii, świat każdego z nas gwałtownie się skurczył. 
Jak opowiedzieć o izolacji samemu w niej pozostając? W jaki sposób pokazać ograniczenia, a jednocześnie cały wszechświat, który podsuwa nam nasza własna wyobraźnia? I jak opowiedzieć o tym w sposób pozwalający odreagować i zdystansować się do traum związanych z odosobnieniem?

Łazienka, to miejsce, w których nierzadko wypłakujemy się we własny rękaw. To azyl, z którego korzystamy, kiedy potrzebujemy bezpiecznej przestrzeni we własnym domu. 
Odyseja ko(s)miczna, to moja opowieść o izolacji. Realizując ją w przestrzeni mojej własnej łazienki, chciałem uwypuklić ograniczenia, rzucić samemu sobie i swojej wyobraźni wyzwanie. Nawiązanie do życia na stacji kosmicznej uznałem za oczywiste - jednoczesny bezmiar wszechświata i zamknięcie w mikroskopijnej przestrzeni - pozwala spojrzeć na tę paradoksalną historię z dystansem.

Zastosowałem proste środki, na pograniczu żartu i pastiszu, tak samo w treści jak i formie. Użyłem tego,
co miałem na wyciągnięcie ręki, aby pokazać, że ograniczenia otwierają wszechświat naszej wyobraźni. 
Ale czy długa podróż do własnego wnętrza jest całkiem bezpieczna? Czy z każdej takiej wyprawy "przywozimy" tyle samo, ile wywieźliśmy?

zobacz również...

powrót